Winners 2010


All Media: Young Journalist of the Year
Sarah Elks, The Australian, Body of work
Sponsored by the Department of the Premier and Cabinet
Department of the Premier and Cabinet

All Media: Most Outstanding Journalism Student - Regional
Alice Campion, University of the Sunshine Coast, Body of work
Sponsored by the Queensland Parliamentary Media Gallery
Queensland Parliamentary Media Gallery

All Media: Most Outstanding Journalism Student - Metropolitan
John Corlett, Jschool,Body of work
Sponsored by the Queensland Parliamentary Media Gallery
Queensland Parliamentary Media Gallery

Regional and Community: Best Broadcast Report
Marlina Whop, ABC TV News,Hendra series
Sponsored by John Deere & Company
John Deere - Australia/New Zealand

Regional and Community: Best News Photograph
Marc McCormack, The Cairns Post,Saturday Bloody Saturday
Sponsored by the Rural Press Club
Rural Press Club

Regional and Community: Best Feature Article or Opinion Piece
Nathan Evans, The Noosa Journal,The End for River Hulks
Sponsored by James Cook University
James Cook University

All Media: Excellence in Rural Journalism
Bianca Clare, Mackay Daily Mercury,I Survived 15 Days in a Coma with Swine Flu
Sponsored by the Rural Press Club
Rural Press Club

Regional and Community: Best Print/Online News Report
Brooke Baskin, Townsville Bulletin,School's Shout
Sponsored by the ABC
Australian Broadcasting Corporation

All Media: Best Social Issues & Indigenous Affairs Reporting
Michael McKenna and Tony Koch, The Australian,Two Speed Justice
Sponsored by the Queensland Council of Social Service
Queensland Council of Social Service

All Media: Best Multi-Cultural Affairs Reporting
Amanda Watt, The Courier-Mail Qweekend,Degrees of Difficulty
Sponsored by the Ethnic Communities Council of Queensland
Ethnic Communities Council of Queensland

All Media: Best Business Journalism
Patrick Lion, The Courier-Mail,Stadiums a Drain on State Finances
Sponsored by Media Super
Media Super

Print/Online: Best Three Headings
Trevor Hockins, Sunshine Coast Daily,Under the weather/Cock-a-doodle-don't/It's not GayFL
Sponsored by Australia Post
Australia Post

Print/Online: Best Cartoon, Illustration or Graphic
Tony Bela and Justin Richardson, The Courier-Mail,Qldopoly
Sponsored by Media Super
Media Super

Online: Best Journalism
Elaine Ford, ABC News Online,Southern Queensland Floods
Sponsored by Queenslanders Credit Union
Queenslanders Credit Union

All Media: Best Sports Journalism
Andrew Hamilton, The Courier-Mail,Fev Drops the Punt
Sponsored by Purple Palate
Purple Palate

All Media: Best Commentary, Analysis, Opinion or Critique
Craig Johnstone, The Courier-Mail,Body of work
Sponsored by Three Plus
Three Plus

Print/Online: Best Photographic Essay
David Kelly, The Courier-Mail Qweekend,The Flag Wavers
Sponsored by Nikon
Nikon

Print/Online: Best News Photograph
Rob Maccoll, The Sunday Mail,White Wedding
Sponsored by the Seven Network (Brisbane)
Seven News

Television: Best News & Current Affairs Camera Work
Jamie Wilson, Seven News Brisbane,Runcorn Siege
Sponsored by The Courier-Mail
The Courier-Mail

All Media: Best Broadcast Interview
Quentin Hull, ABC Local Radio & Grandstand Digital,The White Windie
Sponsored by the Walkley Foundation
Walkley Foundation

Television: Best Current Affairs Feature, Documentary or Special
Mark Willacy, ABC TV Foreign Correspondent,Pet Monsters
Sponsored by Fosters Group Ltd
Fosters Group

Print/Online: Best Feature Article
John Andersen, Townsville Bulletin,Horrific Fires Still Taking Their Toll
Sponsored by the Local Government Association of Queensland
Local Government Association of Queensland

Radio: Best Feature, Documentary or Special Broadcast
Heather Stewart, ABC Radio National 360,A Sense of Duty
Sponsored by Australia Post
Australia Post

Radio: Best News Report
Kallee Buchanan, ABC Radio Widebay,Trinity Bates Murder series
Sponsored by Network Ten
Network Ten

Television: Best News Report
Stefan Armbruster, SBS World News Australia,Torres Strait King Tides
Sponsored by QUT
QUT

Print/Online: Best News Report
Steven Wardill, The Courier-Mail,Bligh Blitz
Sponsored by Nine News
Channel Nine

All Media: Best Investigative Journalism
Michael McKenna, The Australian,Betrayal of Trust
Sponsored by the Media, Entertainment & Arts Alliance
MEAA

Journalist of the Year
Mark Willacy, ABC TV Foreign Correspondent
Sponsored by Griffith University
Griffith University

Most Outstanding Contribution to Journalism
David Sproule
Sponsored by The University of Queensland
The University of Queensland
Full list of winners:

Also, take a look at the winning entries themselves

All Media: Young Journalist of the Year
Sarah Elks, The Australian, Body of work
Sponsored by the Department of the Premier and Cabinet
Department of the Premier and Cabinet

All Media: Most Outstanding Journalism Student - Regional
Alice Campion, University of the Sunshine Coast, Body of work
Sponsored by the Queensland Parliamentary Media Gallery
Queensland Parliamentary Media Gallery

All Media: Most Outstanding Journalism Student - Metropolitan
John Corlett, Jschool,Body of work
Sponsored by the Queensland Parliamentary Media Gallery
Queensland Parliamentary Media Gallery

Regional and Community: Best Broadcast Report
Marlina Whop, ABC TV News,Hendra series
Sponsored by John Deere & Company
John Deere - Australia/New Zealand

Regional and Community: Best News Photograph
Marc McCormack, The Cairns Post,Saturday Bloody Saturday
Sponsored by the Rural Press Club
Rural Press Club

Regional and Community: Best Feature Article or Opinion Piece
Nathan Evans, The Noosa Journal,The End for River Hulks
Sponsored by James Cook University
James Cook University

All Media: Excellence in Rural Journalism
Bianca Clare, Mackay Daily Mercury,I Survived 15 Days in a Coma with Swine Flu
Sponsored by the Rural Press Club
Rural Press Club

Regional and Community: Best Print/Online News Report
Brooke Baskin, Townsville Bulletin,School's Shout
Sponsored by the ABC
Australian Broadcasting Corporation

All Media: Best Social Issues & Indigenous Affairs Reporting
Michael McKenna and Tony Koch, The Australian,Two Speed Justice
Sponsored by the Queensland Council of Social Service
Queensland Council of Social Service

All Media: Best Multi-Cultural Affairs Reporting
Amanda Watt, The Courier-Mail Qweekend,Degrees of Difficulty
Sponsored by the Ethnic Communities Council of Queensland
Ethnic Communities Council of Queensland

All Media: Best Business Journalism
Patrick Lion, The Courier-Mail,Stadiums a Drain on State Finances
Sponsored by Media Super
Media Super

Print/Online: Best Three Headings
Trevor Hockins, Sunshine Coast Daily,Under the weather/Cock-a-doodle-don't/It's not GayFL
Sponsored by Australia Post
Australia Post

Print/Online: Best Cartoon, Illustration or Graphic
Tony Bela and Justin Richardson, The Courier-Mail,Qldopoly
Sponsored by Media Super
Media Super

Online: Best Journalism
Elaine Ford, ABC News Online,Southern Queensland Floods
Sponsored by Queenslanders Credit Union
Queenslanders Credit Union

All Media: Best Sports Journalism
Andrew Hamilton, The Courier-Mail,Fev Drops the Punt
Sponsored by Purple Palate
Purple Palate

All Media: Best Commentary, Analysis, Opinion or Critique
Craig Johnstone, The Courier-Mail,Body of work
Sponsored by Three Plus
Three Plus

Print/Online: Best Photographic Essay
David Kelly, The Courier-Mail Qweekend,The Flag Wavers
Sponsored by Nikon
Nikon

Print/Online: Best News Photograph
Rob Maccoll, The Sunday Mail,White Wedding
Sponsored by the Seven Network (Brisbane)
Seven News

Television: Best News & Current Affairs Camera Work
Jamie Wilson, Seven News Brisbane,Runcorn Siege
Sponsored by The Courier-Mail
The Courier-Mail

All Media: Best Broadcast Interview
Quentin Hull, ABC Local Radio & Grandstand Digital,The White Windie
Sponsored by the Walkley Foundation
Walkley Foundation

Television: Best Current Affairs Feature, Documentary or Special
Mark Willacy, ABC TV Foreign Correspondent,Pet Monsters
Sponsored by Fosters Group Ltd
Fosters Group

Print/Online: Best Feature Article
John Andersen, Townsville Bulletin,Horrific Fires Still Taking Their Toll
Sponsored by the Local Government Association of Queensland
Local Government Association of Queensland

Radio: Best Feature, Documentary or Special Broadcast
Heather Stewart, ABC Radio National 360,A Sense of Duty
Sponsored by Australia Post
Australia Post

Radio: Best News Report
Kallee Buchanan, ABC Radio Widebay,Trinity Bates Murder series
Sponsored by Network Ten
Network Ten

Television: Best News Report
Stefan Armbruster, SBS World News Australia,Torres Strait King Tides
Sponsored by QUT
QUT

Print/Online: Best News Report
Steven Wardill, The Courier-Mail,Bligh Blitz
Sponsored by Nine News
Channel Nine

All Media: Best Investigative Journalism
Michael McKenna, The Australian,Betrayal of Trust
Sponsored by the Media, Entertainment & Arts Alliance
MEAA

Journalist of the Year
Mark Willacy, ABC TV Foreign Correspondent
Sponsored by Griffith University
Griffith University

Most Outstanding Contribution to Journalism
David Sproule
Sponsored by The University of Queensland
The University of Queensland